Dlaczego warto czytać książki?

Strony otwartej książki

Historia książek rozpoczęła się już w starożytności. Chociaż ich najwcześniejsza forma niezupełnie przypomina obecnie znane nam egzemplarze, to już od samego początku stanowiła sposób na wyrażenie myśli czy przybliżenie pewnych opowieści. Dlaczego nieprzerwanie powstają nowe książki, i co więcej – dlaczego warto je czytać?

Pobudzasz wyobraźnię

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że czytając książkę, jej bohaterów i wydarzenia próbujemy upostaciować oczyma naszej wyobraźni. Powstające w ten sposób wyobrażenia powodują, że w większym stopniu możemy utożsamiać się z postaciami powieści, a także zgłębić się w ich świat. Jak mówi popularne powiedzenie, brzmiące: trening czyni mistrza, podobnie jest z naszą wyobraźnią. Regularnie wytężając nasze umysły, a zwłaszcza takie obszary mózgu jak: kora wzrokowa, kora przedczołowa, móżdżek czy wzgórze, stajemy się nie tylko kreatywniejsi, ale także bardziej skłonni do odkrywania nowych rzeczy.

Zyskujesz nową wiedzę

Sporą część wszystkich wydanych książek stanowią podręczniki, poradniki, oraz innego rodzaju tomy zawierające zbiory ciekawej i przydatnej wiedzy. Chociaż w obecnych czasach to Internet króluje jako źródło przeróżnych informacji, to nie jest on medium niezawodnym – problemy z łączem nawet we współczesnym świecie nie należą do rzadkości. Książki nie tylko są wygodniejsze w użytkowaniu w porównaniu do komputerów czy urządzeń mobilnych, ale także niekiedy oferują wiedzę, której próżno szukać w sieci.

Poszerzasz swoje horyzonty

Otwarta książka leżąca na trawie, jako zakładkę użyto liściaTen punkt mocno związany jest z dwoma poprzednimi. Czytając książki, otrzymujemy możliwość zapoznania się z historiami innych – ich zmaganiami, ideami, czy sposobem myślenia. Dzięki temu, dostajemy doskonały wgląd nie tylko w życie osób, których najprawdopodobniej nigdy byśmy nie spotkali, ale także możemy próbować stawiać się w ich sytuacji. W ten sposób otwieramy się na drugiego człowieka, rozwijając przy tym empatię i zwyczajną, ludzką solidarność.

Książki pomagają także spojrzeć na życie z innej perspektywy, zmuszając do myślenia i zastanawiania się nad  różnymi aspektami naszej rzeczywistości. Niekiedy zdarza się, że chociażby i jedno zdanie wystarczy, by w naszym umyśle pojawiła się iskierka inspiracji.

Rozbudowujesz słownictwo i utrwalasz zasady pisowni

Książki to tysiące zapisanych znaków, które zazwyczaj pisane są z ogromną rozwagą. Bogate słownictwo znajdziemy nie tylko w podręcznikach z dziedziny układów scalonych czy encyklopedii związków chemicznych, ale także i w bardziej przystępnych gatunkach książek – fantasy, science fiction, biografiach, czy tomach historycznych.

Mężczyzna trzymający i czytający książkę na świeżym powietrzu

Wszystkie z nich traktują o innych sprawach i zawierają inne treści, tym samym oferując nieco inne słownictwo, które może się wzajemnie uzupełniać. Czytanie książek różnych gatunków jest więc doskonałym sposobem na rozbudowanie własnego słownika.

Co więcej, czytanie to także znakomity sposób na utrwalenie zasad prawidłowej pisowni. W tym przypadku zależność jest bardzo prosta – im pokaźniejsza lista przeczytanych książek, tym zasady te stają się bardziej przystępne i łatwiejsze do zapamiętania.

Relaksujesz się i miło spędzisz czas

Dla wielu z nas czytanie jest jedną z form spędzania wolnego czasu. Nie ma w tym nic dziwnego – książki są doskonałym sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu i zapomnienie o otaczającej nas rzeczywistości, chociaż na chwilę.

Czytaj, czytaj, i jeszcze raz czytaj

Od bujnej wyobraźni, przez nową wiedzę, aż do spędzania wolnego czasu – czytanie książek sprawia, że stajemy się bogatsi na wielu różnych płaszczyznach życia. Nieważne po jaki tytuł sięgniemy – możemy być pewni, że przyniesie on nam coś wartościowego, i będzie kolejnym dowodem, dlaczego warto czytać książki.