Ile kosztuje wydanie książki?

ile-kosztuje-wydanie-ksiazki-1

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez młodych pisarzy. Z jednej strony jest to pytanie dosyć proste, z drugiej trochę trudniejsze. Rozbieżności mogą być ogromne. Znamy to doskonale z kupna samochodu. Aby móc zarysować koszty trzeba zadać sobie ważne pytania, takie jak cel, przeznaczenie, czy standard jaki nas interesuje.

Załóżmy, że pisarz napisał już tekst, posiada również ilustracje. Pierwsze koszty, z jakimi musi się liczyć to koszt opracowania książki oraz koszt druku i oprawy. Pierwsze wiążę się z pracami redakcyjnymi, korektami, projektami wewnątrz i na zewnątrz książki, dostosowaniem ilustracji, itp. Co ważne, koszt opracowania i przygotowania do druku zależny jest od ilości, czyli nakładu. Drugie zależne jest właśnie od ilości wydawanych egzemplarzy. Nowością nie będzie stwierdzenie, że im większy nakład, tym mniejsza cena pojedynczej wydawanej książki.

Należy rozróżnić pojęcie wydania książki, a druku książki. Osoby zastanawiające się po raz pierwszy jak wydać książkę zapominają często o koszcie opracowania. Pytają czasem nawet ile może kosztować wydanie jednego egzemplarza. Poniżej kilka kalkulacji.

 

Ile kosztuje wydanie książki – Przykład A (1 egzemplarz)

Koszty (zł):

  • opracowanie książki – 3000
  • druk jednego egzemplarza – 30
  • druk całego nakładu – 1×30 = 30

Koszt na egzemplarz: 3030zł.

Koszt wydania pojedynczego egzemplarza jest dosyć wysoki. W zasadzie uzasadniony jest tylko w przypadku wartości publikacji jako sentymentalna, czy kolekcjonerska. W takim przypadku warto pomyśleć o naprawdę wyjątkowym oprawieniu dzieła.

 

Ile kosztuje wydanie książki – Przykład B (100 egzemplarzy)

Koszty (zł):

  • opracowanie książki – 3000
  • druk jednego egzemplarza – 20
  • druk całego nakładu – 100×20 = 2000

Koszt na egzemplarz: 5000/100 = 50zł.

Jak widać cena jest znacząco niższa. Przy kolejnych drukach poniesiony zostanie tylko koszt druku, czyli przy kolejnych 100 egzemplarzach cena wyniesie 20zł za egzemplarz.

 

Ile kosztuje wydanie książki – Przykład C (1000 egzemplarzy)

Koszty (zł):

  • opracowanie książki – 3000,
  • druk jednego egzemplarza – 9,
  • druk całego nakładu – 100×9 = 9000,

Koszt na egzemplarz: 12000/1000 = 12zł.

Przy takiej ilości koszt opracowania rozkładający się na cały nakład przestaje być znaczący. Im większy nakład tym niższa cena i jakość publikacji.