Inspiracja dla pisarza – skąd ją brać?

Żarówka leżąca na drewnianej powierzchni

W życiu każdego pisarza bywa niekiedy tak, że litery w żaden sposób nie chcą tworzyć słów mających jakąkolwiek wartość. Oczywiście, może to zależeć od wielu różnych czynników (jak chociażby zmęczenie czy najzwyklejsze przeziębienie), ale bardzo często spowodowane jest brakiem weny, lub poważniej – brakiem inspiracji. Gdzie jej skutecznie szukać? Jest to pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zajrzyj do innych dzieł

Niektóre klasyki literatury nie bez powodu nazywane są klasykami, i to właśnie w ich wnętrzu spodziewać możemy się słów, które ułatwiają znajdowanie myśli nadających się do przelewania na papier lub ekran komputera. W zależności od tego jakim typem pisarza jesteś, i  od gatunku powieści, którą właśnie piszesz, możesz skupić się na zaglądaniu do dzieł o podobnej tematyce, lub przeciwnie – poszukać inspiracji w miejscach, do których nigdy byś nie zajrzał.

Bardzo stara książka, zmęczona życiem

Najlepszym wyjściem będzie poszukanie inspiracji i tu, i tu – w ten sposób będziesz mógł głębiej poznać problematykę gatunku Twojej książki (a być może nawet rozwinąć niektóre pomysły we własnym uniwersum), i jednocześnie stworzysz coś oryginalnego, konfrontującego dwa pozornie niezwiązane ze sobą światy.

Nie obawiaj się utworów nieznanych, nielubianych, i po prostu miernych. Czasem nawet niektóre książki są tak słabe, że w tej swojej kiepskości są dobre.

Zbliż się do natury

Przyroda, natura – jak zwał, tak zwał – już w czasach starożytnych uważana była jako nieodłączną częścią życia każdego człowieka, który pozytywnie wpływa na rozwój i kształtowanie charakteru. W wielu ówczesnych dziełach spotkać można się także z gloryfikacją otaczającego nas świata, co jest bezpośrednim dowodem na to, że natura rzeczywiście przykłada swoją rękę do powstawania kolejnych – lepszych lub gorszych – utworów.

Widok na polanę górską, w której tle rozciągają się zaśnieżone góry. Na pierwszym planie fioletowe kwiatyNasza Ziemia pełna jest nie tylko przepięknych, zapierających dech w piersiach zakamarków, ale także zdumiewających istot żywych. Te dwa elementy przyrody wręcz proszą się o utrwalenie w dowolnej postaci – jako zdjęcie, film, lub cząstka większej całości, na przykład książki. Natura może być inspiracją dla pisarzy tworzących dowolne gatunki powieści, jej wpływ jest jednak najwyraźniej widoczny na stronach dzieł science-fiction i fantasy… w których na przykład uwielbiane smoki wyewoluowały w głowach twórców z waranów, iguan i aligatorów.

Miej na uwadze fakt, że trzecia planeta od Słońca coraz bardziej różni się od tej, jaką była w latach swojej świetności, i zmiana ta z każdym dniem staje się wyraźniejsza. Jeśli chcesz znaleźć inspirację w miejscach zupełnie naturalnych czy jeszcze nie do końca poznanych – musisz się spieszyć!

Rozmawiaj z innymi

Rozmowa z innym człowiekiem może w znacznym stopniu poszerzyć horyzonty, ale też zwróci uwagę na problemy, z którymi borykają się ludzie – od tych prywatnych, aż po trudności na skalę światową. Czasem zdarza się tak, że po prostu nie jesteśmy w stanie – lub nie chcemy – dostrzec tego, co nas nie dotyczy. Jeśli piszesz coś innego niż książka z przepisami, podręcznik czy encyklopedia, jest spora szansa, że w Twoim świecie pojawią się bohaterowie. Rozmawianie, czy nawet zwykłe nic nie znaczące interakcje pomogą Ci stworzyć postaci, które będą wielowymiarowe, różnorodne, i realistyczne.

Kobieta i mężczyzna rozmawiający ze sobą w kawiarni, widocznie szczęśliwi

Pamiętaj, że pierwszeństwo powinny mieć zawsze pogawędki twarzą w twarz – w ten sposób nie tracisz obrazu ludzkiej emocjonalności, który zgubiony zostaje podczas rozmów telefonicznych, lub (nawet w większym stopniu) elektronicznych. W przypadku pisania biografii osób, które wciąż stąpają po naszym świecie – rozmowa z tytułowym bohaterem jest najbogatszą skarbnicą wiedzy, do której możesz zajrzeć.

Obserwuj, analizuj – inspiruj się!

Nasz świat pełen jest rzeczy – często niepozornych – które skrywają w sobie ogromną moc wpływania na nasze myśli, uczucia, i emocje. Są one także często źródłem inspiracji, które tylko czeka, aż z niego zaczerpniesz.