Jak napisać powieść fantasy?

Notatnik myśli, a na nim leżące ołówek i okulary

Niektórzy powiadają, że napisanie książki osadzonej w świecie fantasy jest najprostszą drogą do własnej powieści, inni podkreślają wręcz jak bardzo niedoceniani są autorzy tego gatunku. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że stworzenie – a także wydanie – jakiegokolwiek dzieła podpisanego własnym nazwiskiem nie należy do najłatwiejszych. Jak odnieść pisarski sukces? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas pisania powieści fantasy?

Świat

Świat, w którym osadzisz swoją opowieść to podstawowy element, który decydować będzie o każdym innym aspekcie Twojej książki – fabule, bohaterach i reszcie całego ekosystemu. Niekoniecznie musi on być szalenie skomplikowany – ważne, by stanowił sensowną całość, a rozmieszczenie poszczególnych jego detali było logiczne i przemyślane.

Dobrym krokiem może być rozpoczęcie jego kreacji od wyrysowania mapy z zaznaczeniem kluczowych miejsc w jego obrębie. W ten sposób, będziesz mógł śledzić i kontrolować to, jak poruszają się Twoi bohaterowie, oraz jakie relacje łączą poszczególne krainy, państwa, czy miasta.

Mapa świata z kompasemNie można zapomnieć, że elementem każdego świata fantasy są również różnej maści stworzenia – magiczne i niemagiczne. Decyzja o tym, czy wprowadzisz do swojego uniwersum istoty znane z innych dzieł, należy wyłącznie do Ciebie. W przypadku niektórych powieści, taki zabieg może okazać się być strzałem w dziesiątkę, natomiast w innych – strzałem w stopę.

Bohaterowie

Jedną z najważniejszych kwestii, nad którymi musisz się zastanowić już na samym początku pisania swojej książki, jest zróżnicowanie bohaterów pod względem etnicznym. Czy chcesz wprowadzić do swojego świata różne rasy, a jeśli tak – to jakie? Popularnym wyborem wśród autorów fantasy jest oparty na dziełach klasycznych podział bohaterów na ludzi, elfów i krasnoludy, którym dodatkowo akompaniują inne rasy. Chociaż taki zabieg może stworzyć doskonałe warunki do poruszenia problematyki równości w społeczeństwie, to jednocześnie przez pisarzy został już wyeksploatowany chyba w każdym calu.

Hełm leżący na kamieniach
Rycerze to standard w powieściach fantasy

Innym nie mniej ważnym aspektem jest powołanie do życia konkretnych bohaterów, którzy mogą sprawić, że Twoja książka zostanie pokochana lub znienawidzona przez czytelników. Pomyśl nad tym, czy akcja powieści ma się skupiać na jednej, kilku, czy większej liczbie głównych postaci. Wybór podjęty na tym etapie może mieć wpływ na styl narracji całej książki. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie kart poszczególnych bohaterów, na których umieścisz mniej i bardziej szczegółowe informacje na ich temat, jak pochodzenie, wygląd, preferencje czy cechy charakteru.

Kreując postaci, staraj się zachować różnorodność, wprowadzając do świata bohaterów o różnym charakterze, wyglądzie i postawach moralnych. Staraj się nie popadać w skrajności – prawie nikt nie jest tak naprawdę jednoznacznie dobry lub zły. Nie zapominaj, że kobiety także mają istotny wpływ na dzieje świata.

Fabuła

Doskonała fabuła często decyduje o sukcesie powieści, cyklu, czy całej serii. Zwróć uwagę na to, czy akcja Twojej książki nie stanowi księgi kiczu, w której tylko główny bohater posiada moc uratowania świata przed zagładą. Przed rozpoczęciem prac nad swoją książką, zastanów się nad tym co wyróżnia ją w zakresie wątków fabularnych, i co może sprawić, że czytelnicy z ogromną chęcią będą wertować kolejne strony.

Dom w mrocznym lesie w krainie fantasy

W pierwszej kolejności stwórz główny wątek fabularny powieści. Jeśli planujesz wydanie kilkutomowej serii, jedynym słusznym rozwiązaniem jest takie rozciągnięcie go w czasie, by podróż bohaterów kończyła się w ostatniej części. Nie zapomnij także o wątkach potocznych – to właśnie one mogą sprawić, że Twoja książka będzie znacznie bardziej interesująca i wciągająca.

Język

Twoja powieść to przede wszystkim słowa, które powinny nie tylko nieść ze sobą ciekawe treści, ale także charakteryzować się odpowiednią formą i stylem. Nie da się zaprzeczyć, że język współczesny – a zwłaszcza kolokwializmy i neologizmy – nie za dobrze wpisuje się świat fantasy. Stosowanie zwrotów potocznych i innych codziennie używanych przez nas wyrażeń w stosunku do rzeczy i osób zdecydowanie nie jest pomysłem. Doskonałym sposobem na zaznajomienie się z odpowiednim językiem jest czytanie prac innych autorów tworzących w tym samym gatunku.

Pamiętaj także, że nazwy bohaterów, krain i zjawisk również powinny wpisywać się w stworzony przez Ciebie świat.

Pióro w dłoń

Napisanie własnej powieści fantasy jest znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Cały proces wymaga nie tylko bogatej wyobraźni, sporych umiejętności kreowania oryginalnego świata i niepowtarzalnej fabuły, ale także dokładnego planowania akcji od początku do końca.