Jak przygotować się do pisania książki – kilka wskazówek

Otwarty notatnik z leżącym na nim długopisem

Napisanie własnej książki to bez wątpienia powód do dumy. Cały proces nie jest jednak tak prosty jak mogłoby się wydawać, i co więcej – powinien być poprzedzony solidnymi przygotowaniami. Jeśli przymierzasz się do napisania własnej książki i nie masz pojęcia za co się zabrać, zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci wyruszyć w tę niezwykłą podróż!

Sprawdź, czy Twoja przyszła książka już nie istnieje

Stara otwarta książkaWiększość osób chęć napisania książki dyktuje genialnym, spontanicznym pomysłem, który przyszedł im do głowy niespodziewanie lub na drodze głębokich przemyśleń. Nieważne jednak co sprawiło, że w ich umyśle zasiane zostało nasiono pragnienia napisania własnego tytułu, obowiązkiem autora – również przyszłego – jest zorientowanie się, czy podobna książka już nie została napisana.

Oczywiście nie ma nic złego w czerpaniu inspiracji z twórczości innych, trzeba jednak pamiętać, że różnica pomiędzy tym, a wyłącznie podmianą detali na własne, jest niekiedy trudna do dostrzeżenia. Chociaż zupełnie oryginalny pomysł niekoniecznie musi oznaczać odniesienie sukcesu, to jest on czymś, na czym warto budować własny świat i swoją pisarską karierę.

Bądź ekspertem w swojej dziedzinie

Sprawa jest prosta – musisz wiedzieć niemal wszystko o tym, o czym będziesz pisać. Braki w przekazywanej wiedzy oznaczają brak profesjonalizmu, który dostrzegalny jest na pierwszy rzut oka, i który zdecydowanie nie jest mile widziany przez czytelników. Podawanie nierzetelnych informacji świadczy również o braku szacunku do osób, które będą czytać napisane przez Ciebie słowa.

Posiadanie specjalistycznej wiedzy jest niezwykle istotne podczas pisania książek prawie każdego gatunku: od autobiografii, przez tomy historyczne, po powieści science-fiction.

Sporządzaj notatki

Notatki są niewielkimi pomocami, bez których trudno jednak wyobrazić sobie życie codzienne. Piszemy je sobie w wielu różnych sytuacjach – przygotowując listę zakupów, zaznaczając ważne daty w kalendarzu, czy sporządzając przypominajki o ważnych dla nas sprawach.

Pióro piszące po kartce papieru

Nie inaczej powinno być w przypadku pisania książki, a co więcej – warto zacząć je robić już wtedy, gdy przyjdzie nam to na myśl. W ten sposób, od samego początku dysponujemy już kilkoma pomysłami, które mogą okazać się przydatne na dalszym etapie prac.

Systematycznie sporządzane notatki pomogą zachować konsekwencję w przebiegu wydarzeń, charakterystyce bohaterów oraz wszelkich innych sprawach związanych z Twoją książką.

Przygotuj zapasy

Aby prawidłowo funkcjonować, mózg potrzebuje stałego dostępu do energii w postaci glukozy. Podczas długich godzin spędzonych samotnie przed ekranem komputera, będziesz potrzebować sporych zapasów jedzenia, które zasili artystyczny umysł. Nie zapomnij też o zapasach kawy, herbaty i wszelkich innych rzeczy, które pomogą Ci w wystukiwaniu na klawiaturze kolejnych słów Twojej książki.

Przygotuj się psychicznie

Pisanie czegokolwiek – a zwłaszcza książki – jest wyzwaniem, które niekiedy kończy się porażką, i które nie zawsze idzie po naszej myśli. Musisz mieć tego świadomość i przygotować się na dni, w których będziesz czuł się beznadziejnie jako autor, który nie potrafi skleić do kupy nawet jednego logicznego zdania.

Pamiętaj, że wena czasami jest, a czasami jej nie ma – żaden pisarz nie jest stworzony do redagowania bez ustanku.

Podsumowanie

Teraz, gdy już wiesz co robić i jak przygotować się do pisania książki, nie pozostaje nic innego jak wyruszyć w tę wyboistą drogę do ukończenia i wydania swojego pierwszego tytułu!