Jakim typem pisarza jesteś? #2

Pisarka siedząca przed mazyną do pisania w ciemno oświetlonym pomieszczeniu

Temat różnych typów pisarzy poruszyliśmy już w pierwszej części z serii o takim samym tytule, przedstawiając Wam takie gatunki autorów jak: Prokrastynator, Fanka Fikcji Fanowskiej, Reporter-reportażysta, Entuzjasta, czy Cichobajka. Jeśli nie odnalazłeś siebie w poprzednim artykule, mamy świetną wiadomość – poniżej prezentujemy kolejne opisy pisarzy. Tym razem z pewnością Cię nie zabraknie!

Planista

Planista ma zaplanowane absolutnie wszystko, a każde odstępstwo od planu kończy się zaledwie smutną miną – w jego życiu nie ma czasu na nieprzewidziane emocje. Pracę nad swoją książką rozpoczyna o 8. rano każdego dnia, natomiast kończy ją o 15. Pod żadnym pozorem nie wolno mu przerywać – jedyną osobą, która może się tego dopuścić jest jego kot. Albo wszystkie sześć.

Laptop, notatnik, kawa i telefon leżące na stole

Wszyscy uważają, że Planista jest najbardziej zorganizowaną osobą na świecie. Oczywiście, nie jest to kłamstwem – po prostu nikt nie wie, że gdyby nie harmonogram, przedstawiciel tego gatunku pisarzy nigdy nie wyszedłby z łóżka.

Jak Planista powie, że książkę skończy pisać o zimie, to rzeczywiście skończy ją pisać o zimie.

Rzeczoznawca

Rzeczoznawca po prostu zna się na rzeczy. Jak wiele z tej wiedzy naprawdę przyda mu się do napisania swojej książki? Pytanie to jest zapewne jedynym, na które Rzeczoznawca nie umie odpowiedzieć. Nie zmienia to faktu, że po prostu nie może powstrzymać się przed pochłanianiem kolejnych grubych tomów lub wielogodzinnym krążeniem w czeluściach sieci. Wyszukiwanie informacji jest podstawą tworzenia książki – tak sobie powtarza.

Jeśli Rzeczoznawca zdoła dojść to etapu pisania, można mieć pewność, że to, co wyjdzie spod jego palców będzie miało wysoką wartość.

Ja wam pokażę!

Notatnik, okulary i stare fotografie leżące na stoleNie ma chyba na świecie nic gorszego, niż bycie świadkiem tego jak ktoś inny robi coś na tyle głupiego czy niestosownego, że cała sytuacja wprawia nas w zażenowanie. Ja wam pokażę! to typ pisarza, który po prostu musi dzielić się swoimi pomysłami i każdą kolejną zapisaną stroną. Autor tego gatunku przekonany jest o swojej wielkości, lub wręcz odwrotnie – szuka uznania u każdej napotkanej osoby, zmuszając ją do przeczytania „tylko kilku zdań” jego – wątpliwej jakości – dzieła.

Czasami trafia się taki Ja wam pokażę!, który rzeczywiście szuka konstruktywnego feedbacku, który pomógłby jego książce stać się bestsellerem. Najczęściej jednak tak się nie dzieje, mimo szczerych chęci młodego autora.

Tolkun, syn Tolkerna, potomek Tolkiena

Bo kogóż serce nie skrywa pragnienia i pożądania bycia jednym z najznakomitszych autorów literatury fantastycznej w historii ludzkiej rasy?

Pierścień z Władcy Pierścieni leżący na mapieTolkun to osoba, która zainteresowana jest wyłącznie osiągnięciem sukcesu na miarę twórcy Śródziemia. To nic, że samozwańczy następca nie posiada wykształcenia filologicznego, ani zainteresowań związanych z językoznawstwem. Przecież nikt nie będzie mu mówił jak ma tworzyć własny język. Albo świat. Albo całą mitologię czy historię swojego uniwersum, sięgającą jego samych początków. Imiona i nazwy? Skorzysta z generatora na pierwszej stronie wyników wyszukiwarki.

Autor tego gatunku już na samym początku swojej pisarskiej kariery postanowił, że będzie pisał tylko high fantasy, bo na inne, mniej „epickie” powieści nie będzie marnował czasu. W głowie wyobraża już sobie to, jak Peter Jackson reżyseruje największe kinowe hity oparte na jego twórczości.

A którym typem pisarza jesteś Ty?

Czy znalazłeś swój opis w powyższym artykule? A może charakterystyka Twojego stylu jest jeszcze inna? Niezależnie od tego, życzymy powodzenia w pisaniu i wydaniu własnej książki!