Jakim typem pisarza jesteś? #1

Maszyna do pisania, która używana jest przez kobietę.

Wielu z nas marzy o wydaniu własnego dzieła, obkupionego litrami gorącej kawy i niezliczonymi godzinami przed komputerem. Podczas pracy nad książką, każdy z nas wyrabia swój własny styl pisania, który decyduje nie tylko o jakości całego przedsięwzięcia, ale też o tym, jak długo czytelnicy będą musieli czekać na wydanie naszego życiowego dorobku. Zastanawiasz się jakim typem pisarza jesteś? Spróbuj odnaleźć swój styl na poniższej liście!

Prokrastynator

Prokrastynator swoją książkę pisze od wielu miesięcy, a czasem nawet i lat. Przez ten czas zdążył już dopracować każdy najmniejszy szczegół, umyć wszystkie okna w garażu, wypielić chwasty na dachu, i nauczyć się robić na drutach. Jedyne co mu pozostało to spisać całą treść jego dzieła na papierze czy komputerze.

Notatnik leżący na stole. Na notatniku długopis

Niekiedy zdarza się, że Prokrastynator rzeczywiście coś już zdążył napisać, ale lokalne lub światowe wydarzenia poruszyły go w taki sposób, że po prostu nie może powrócić do pracy. Ten typ pisarza posiada swoją ukrytą moc: kiedy zaistnieje taka konieczność, potrafi stworzyć całą epopeję w dwa dni robocze – ale tylko wtedy, gdy nieubłaganie zbliża się deadline. Tylko wtedy.

Fanka Fikcji Fanowskiej

Fanka Fikcji Fanowskiej wychowała się na którymś z popularnych seriali, lub – równie popularnej – serii książek lub filmów. W swojej twórczości pisze tylko o swoich ulubionych bohaterach, którzy – wbrew swoim charakterom i preferencjom – znajdują się co rusz w różnych, wątpliwych sytuacjach. Fanka Fikcji Fanowskiej kilkanaście razy dziennie sprawdza komentarze, recenzje i punktowanie swoich dzieł, które publikują na specjalnych platformach, pełnych twórczości innych Fanek Fikcji Fanowskiej.

Niektóre autorki potrafią stworzyć lepsze wersje pierwowzorów, inne zaś – kompletnie je zniszczyć.

Reporter-reportażysta

Jego reporterski element każe mu dokładnie opisywać fakty takimi jakimi są, ale jego reportażowa część podpowiada mu, że jeśli chce zaistnieć, musi stworzyć coś własnego. W ten sposób jego teściowa nie zostaje przedstawiona jako niemiła Grażyna, ale przyjmuje formę baby cmentarnej.

Kamerzysta z klocków LEGO na łonie natury
Reporter-reportażysta: „Charyzmatyczny przystojniak z trzydniowym zarostem.”

Niekiedy zdarza się, że jedna z części reportera-reportażysty decyduje się zdominować na drugą. Jeśli okaże się nią ta reporterska, biedak staje się męczennikiem na skalę światową. To on codziennie ma styczność z ludzkimi tragediami, które sam przeżywa pisząc własne dzieło na swoim starym, dwutygodniowym komputerze. W trakcie całego procesu pokonuje 3 kryzysy egzystencjalne, po których i tak nie ma pojęcia kim jest.

Charyzmatyczny przystojniak z trzydniowym zarostem.

Entuzjasta

Mężczyzna w starym swetrze robiący zdjęcia aparatem analogowym
Entuzjasta w naturalnym środowisku. Uwagę zwraca aparat analogowy – przeżytek przeszłości.

Wschodząca gwiazda nie tylko polskiej, ale też światowej literatury. Zainspirowany do pisania swojego debiutu przez przysiadającego na kwiecie motyla (któremu zrobił zdjęcie). Do stukania w klawiaturę zabiera się bezzwłocznie po przybyciu do domu. Lubi robić notatki, czasami także w formie rysunków. Pierwsze strony swojej książki napisał w 12 minut – ma wenę, która wieszczy naprawdę wielki sukces.

Czasami wena ta kończy się jednak na tych pierwszych stronach, które napisał w niecały kwadrans. Jego kariera jako powieściopisarz lega w gruzach, ale Entuzjasta nie ma zamiaru się poddawać. Wydaje tomik poezji.

Romantyk.

Cichobajka

Cichobajka nigdy nie mówi o sobie, że jest pisarką. Swoje dzieła pielęgnuje w samotności, i również w samotności marzy o nagrodach literackich. Nie posiada zbyt wielu przyjaciół, więc utrzymanie tajemnicy nie sprawia jej ogromnej trudności.

Motywy, które kierują Cichobajkami nie są do końca poznane – niektóre z nich wstydzą się pokazywać innym swoją bogatą wyobraźnię i swoje fantazje… inne zaś nie wierzą do końca w swoje możliwości. Większość z nich chce jednak odnieść sukces bez publikowania swoich książek.

Cichobajki, wyjdźcie na ulicę!

(Albo przynajmniej z cienia)

Czy Ty już wiesz jakim typem pisarza jesteś?

Powyższe typy pisarzy to zaledwie wierzchołek góry lodowej – jako ludzie, jesteśmy przecież o wiele bardziej różnorodni. Jeśli odnalazłeś na liście typ, który odpowiada Twojej osobie – gratulujemy (i jednocześnie odrobinę współczujemy). Tak czy inaczej, życzymy dalszych sukcesów pisarskich!