Wydanie książki w Polsce

wydanie-ksiazki-w-polsce-1

Wiele poradników znalezionych w Internecie pokazuje punkt widzenia autora. Wydanie książki przez pisarza to najpopularniejsze, co można spotkać. Osoba dysponuje gotowym tekstem i szuka wydawcy. Aby lepiej zobrazować sytuację od strony wydawnictwa pokażę, jak to wygląda z jego strony.

Nie jest nowością, że podpisanie umowy z większym wydawcą na wydanie książki to spełnienie każdej początkującej w tym temacie osoby. Można porównać to do otwarcia drzwi na rynek literacki. W końcu widok swojego nazwiska na okładce najlepszych książek (przykładowo w Empiku) to ogromna duma. Niestety są też tego ciemne strony. Wydanie książki za pośrednictwem wydawnictwa wiąże się niestety z brakiem środków na marketing oraz promocję. Idąc tym tropem autor może dostać bardzo niewielkie wynagrodzenie. Nie ma promocji, nie ma sprzedaży. Proste i logiczne. W księgarniach stacjonarnych nowe książki leżą na półkach tylko przez pewien czas. Wypierane są przez coraz to nowsze egzemplarze. Jest też kwestia najlepiej sprzedających się książek. Tu sytuacja wygląda trochę inaczej, gdyż jeśli się sprzedają, to się na takim miejscu utrzymują. Jeśli nie, schodzą na dalszy plan. Zatem czas zaciekawienia odbiorcy jest bardzo mały. Wydanie książki musi być odpowiednio przygotowane. Okładka, to element, na który klienci patrzą jako pierwszy. Zatem musi być odpowiednio przygotowana. Najlepiej przez profesjonalistę. Z reguły pozycja utrzymuje się na półce przez niespełna miesiąc. Warto więc zaskoczyć czytelnika i sprawić, aby sięgnął właśnie po daną książkę.

Wydanie książki przez wydawnictwo wiąże się również z zrzeczeniem się do niej praw autorskich. Niestety coś za coś. Skoro wydawca ma w całości pokryć koszty procesu wydawniczego, musi się jakoś zabezpieczyć. O czym mowa? Jeśli książka przyjmie się i to dobrze, to wydawnictwo może ponowić produkcję. Tak więc książka ponownie może przynieść zyski. W przypadku jednak, gdy sprzedaż jest niska, autor nie może jej wznowić. Nie należy się tym jednak aż tak przejmować. W środowisku utarł się pewien schemat, który mówi o liczbie 7 lat. Na tyle właśnie autor zrzeka się praw.

Wydanie książki, czyli dobór odpowiedniego wydawnictwa

Przy tym modelu współpracy warto skupić się na znalezieniu odpowiedniego wydawcy. Wydanie książki musi nie tylko pasować nam, ale i jemu. Aby z powodzeniem trafić na profil idealnego wydawnictwa należy zrobić rozeznanie. Polega ono na sprawdzeniu czym dana pozycja się charakteryzuje oraz w jakiej literaturze się specjalizuje. Tak przygotowaną listę można wykorzystać do bezpośredniego kontaktu. Oprócz tego, należy wziąć pod uwagę aspekty pozaliterackie, takie jak rozpoznawalność nazwiska, czy aktualnie panujące trendy. Jeśli się do nich nie dopasujemy, to możemy mieć problem ze znalezieniem kogoś, kto wyda książkę. Dlatego tak ważna jest świadomość napisanego dzieła oraz dobór właściwej ścieżki wydawniczej. Jeśli nie wpisze się on w profil firmy, może być ciężko. Warto zatem śledzić aktualne trendy. Takie informacje można znaleźć na każdej stronie www danego wydawcy.

Mając na uwadze powyższe, warto zastanowić się, czy wydanie książki samemu nie opłaci się bardziej. Do pewnego casu strategia ta była przejawem odwagi i wiary we własne możliwości. Oczywiście rozwiązanie te było dla ludzi, którzy posiadali sporo wolnych środków. Postęp druku sprawił, że ceny te znacznie się zmniejszyły. W obecnych czasach można to zrobić za naprawdę nieduże pieniądze. Wcale nie oznacza to faktu, że wydanie książki będzie jakąś okrojoną wersją. Jakość nie ulega zmianie. Warto się nad tym zastanowić.

W opracowaniu treści pomagał: https://novaeres.pl/publikuj-w-novae-res